środa, 27 lipca 2016

Ubezpieczenie samochodowe a kradzież samochodu za granicą


Wakacje mają być czasem beztroski i odpoczynku. Trzeba jednak pamiętać, że wakacyjna wyprawa samochodem niesie za sobą ryzyko wystąpienia awarii, kolizji, a nawet kradzieży, stąd tak ważne jest odpowiednie ubezpieczenie samochodowe. Przykrym niespodziankom wynikającym ze zdarzeń losowych, które mogą spotkać nas na zagranicznym wyjeździe, można zapobiec już na etapie planowania podróży.
Wakacje to czas urlopów, więc również wyjazdów zagranicznych. Część z nas na zagraniczne wakacje wyjeżdża własnym autem. Choć sama podróż trwa dłużej niż samolotem, to samochód na miejscu daje większą niezależność, nie musimy też martwić się o restrykcyjne przepisy odnośnie rozmiarów bagażu – co z pewnością docenią rodziny z dziećmi.
Przygotowując się do takiej podróży, nie można jednak zapomnieć o podstawowej kwestii, jaką stanowi ubezpieczenie samochodowe. Przed wyjazdem należy sprawdzić ważność posiadanych polis oraz ich zakres obowiązywania na terenie innych państw. Warto też zapoznać się z procedurą zgłaszania szkody oraz wyposażyć się w numery kontaktowe do ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie na wypadek kradzieży samochodu

 

Czasami radość z wakacyjnego wyjazdu przysłonić mogą przykre przygody. Odwiedzając różne zakątki świata, nie zawsze musimy spotkać się z miłym przyjęciem. Pozostawiając auto na ulicy lub niestrzeżonym parkingu, ufamy, że po powrocie zastaniemy je w tym samym miejscu, w nienaruszonym stanie. Niestety, podobnie jak w kraju, tak i za graniczą możemy paść ofiarą złodziei samochodów, dlatego warto zainwestować w dodatkowe ubezpieczenie AC, gwarantujące wypłatę odszkodowania za utracony samochód. W przypadku aut zakupionych na kredyt, środki z polisy w pierwszej kolejności pokrywają zobowiązania wobec instytucji finansującej zakup.

Ubezpieczenie samochodowe – zakres ochrony

 

Posiadacze polisy autocasco wyjeżdżający za granicę, mogą spać spokojnie tylko pod warunkiem, że wybrany przez nich wariant ubezpieczenia chroni auto także poza granicami Polski. Taki zapis nie zawsze znajdziemy jednak w podstawowym pakiecie. Na szczęście zazwyczaj zakres ochrony można rozszerzyć w trakcie okresu ubezpieczenia AC, na czas pozostały do zakończenia umowy.
Za każdym razem o tym, czy należy nam się wypłata odszkodowania, decydują zapisy ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU). Z tego względu przed wyjazdem z dużą uwagą prześledźmy m.in. listę wyłączeń – można tam znaleźć informację np. o wyłączeniu z zakresu ubezpieczenia kradzieży samochodu na terenie m.in. Rosji, Białorusi lub Ukrainy.

Zgłoszenie kradzieży samochodu za granicą

 

Procedura zgłoszenia kradzieży samochodu powinna odbywać się według zasad określonych w OWU towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym zawarliśmy umowę ubezpieczenia AC. W przypadku różnych ubezpieczycieli ścieżka postępowania może się różnić, chociażby w zakresie terminów, jednak pewne elementy są zbieżne.
Za każdym razem pierwszym krokiem po zauważeniu zniknięcia samochodu powinno być powiadomienie policji. Bez względu na to, czy do zdarzenia doszło w kraju, czy za granicą, zaświadczenie o złożeniu zawiadomienia jest jednym z dokumentów wymaganych przy likwidacji szkody. Kolejną czynnością powinno być zgłoszenie kradzieży ubezpieczycielowi, na przykład za pomocą infolinii – nie powinniśmy z tym zwlekać do powrotu. Następnie zostaniemy poproszeni o przekazanie kompletu kluczyków oraz dokumentów. Nabywcy aut korzystający z zewnętrznego finansowania powinni również pamiętać o powiadomieniu banku lub firmy leasingowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA! Wszelkie komentarze wyglądające na reklamę oraz zawierające linki komercyjne zostaną skasowane!