Warto zdecydowanie wyrażać własne zdanie!

Kilku Czytelników, zarówno rok temu, przy dyskusjach sprzętowych, jak i przy nowych tematach dot. sprzętu, mody i stylu minimalisty napisało mi, że rażące jest dla nich wypowiadanie przeze mnie własnego zdania w sposób kategoryczny... 

Robię tak, dlatego, że uważam, że warto zdecydowanie wyrażać własne zdanie!

Dlaczego?

Polacy to naród skrzywdzony. Polacy, którzy kiedyś byli dumnym narodem, tak długo byli pod zaborami, potem pod zbrodniczym jarzmem hitlerowców, a potem "komuny",  gdzie własne zdanie "wybijano z głowy kijem"...

Za własne zdanie przez ostatnie wieki w Polsce groził Sybir, groził stalinowski Łagier lub niemiecki obóz koncentracyjny. 

Teraz nikt nas nie zamyka w obozach, ale za własne zdanie można nie raz trafić pod sąd i otrzymać srogą karę pieniężną...

Własne zdanie wybito z nas, Polaków, najpierw przemocą i gwałtem, potem korporacyjnym praniem mózgu! 

W drodze tej hodowli selektywnej większość z nas po prostu boi się wyrażać własne zdanie, to co myślą naprawdę, ale także czuje podskórny strach, przed osobami w swoim otoczeniu posiadającymi własne, zdecydowane zdanie na dane sprawy.

Stąd czasami te wasze odczucie, że moje zdanie jest "rażące..."

Warto dokonać tutaj dekonstrukcji lęku przed własnym zdaniem, możecie wznieść się ponad pewne emocje i zarówno wyrażać własne zdanie w sposób prosty, kategoryczny i zdecydowany, jak i jednocześnie TOLEROWAĆ wyraziste zdanie innych osób.

Z tą prawdziwą tolerancją to też jest w Polsce problem... ale to temat na inną dyskusję...To co robię na tym blogu jest działaniem zdecydowanie pożytecznym. Myślę, że zachęcę tym Was do bardziej otwartej i pozbawionej kompleksów dyskusji!

Oczywiście rozróżniajmy kategoryczne i zdecydowane zdanie danych osób od chamstwa. Dla przykładu (żywe przykłady z ostatnich dyskusji u mnie).

Przykład 1. 
Jesteś głupkiem, bo myślisz, że e-booki...

Przykład 2.
Nie masz racji. Ja myślę, że e-book pomaga...

Przykład 1 to chamstwo wyrażone przez jakiegoś netowego buraka. Przykład 2 to sposób, w jaki powinno się wyrażać własne zdanie w cywilizowanym towarzystwie.

A ty? Czy umiesz dyskutować i jesteś fajną, pewną siebie osobą?


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Smartfon. Jak usunąć reklamy na Androidzie. Jak zainstalować Adblock, uBlock, itp.

Spotkania klasowe po latach - dlaczego wszyscy pieprzą, że to nie ma sensu?

Miasto idealne?