niedziela, 1 lutego 2015

10 inspiracji dla minimalisty.

10 inspiracji dla minimalisty i minimalistki. 10 patentów jak uczynić swoje życie bardziej minimalistycznym... a może 10 wskazówek minimalistycznego guru, jak mnie wesoło określił jeden z sympatycznych komentatorów? Proszę bardzo - zapraszam do lektury:

1. Wyłącz Facebooka, wyłącz messengera. Nie namawiam do internetowej ascezy, ale na początek 50% czasu poświęconego przeznacz na codzienny energiczny spacer w parku lub pobliskim lesie. Poczujesz się znacznie lepiej.

2. Na spacer do lasu nie bierz smartfona z endomondo ani mp3. Ciesz się odgłosami natury i tym, że nie jesteś na komórkowej smyczy. Ciesz się lasem i wędrówką, a nie wstawieniem swojej trasy na FB.

Spacer Autora


3. Przestań być cały czas dostępny/a dla wszystkich swoich znajomych na FB. Zaproś ich na spotkanie w realu. Nie ceni się tego, co się ma cały czas pod ręką, najbardziej się ceni to, co mamy okazjonalnie. Tak samo będą cię cenić znajomi i towarzystwo w twojej branży. Dbaj o wizerunek!

4. Nie kupuj Xbox ani Playstation. Wyciągnij ze strychu starą Amigę czy C64, joysticki, dyskietki - zamiast grać on-line - zaproś znajomych i pomłóćcie razem w pikselowe klasyki. Czy wiesz jakie to fajne? Nowe życie starych przedmiotów - to jest to!

5. Jeśli nie znajdziesz klasycznej konsoli czy starego komputera na strychu - poszukaj w piwnicy - tam znajdziesz Monopol vel. Fortunę z dzieciństwa, warcaby, szachy, karcianki Fantasy. Jeśli twoi znajomi to internetowi nałogowcy dostający trzęsawki tam gdzie nie sięga sygnał WiFi - kup kilka dobrych piwek - i się rozluźnią (tak, kilka dobrych regionalnych piwek! Jak pisałem nie jestem minimalistycznym ascetą)

6. Pomyśl ile czasu musisz pracować, aby kupić nowego Xbox'a czy iPada. Lepiej zarobić mniej, ale ten 'odzyskany' czas przeznaczyć na trening, odpoczynek, relaks, cieszenie się życiem. Zarabianie pieniędzy to nie wszystko!

System autora

7. Jeśli tak bardzo ekscytuje cię szary, elegancki theme i dock na dole ekranu powszechny w Apple i po prostu nie wytrzymasz, by nie zaszpanować swoim dekstopem na grupie Fejsbukowej "minimalizm". Kup za grosze kilkuletniego laptopa z komisu, za darmo ściągnij http://sparkylinux.org/ i ciesz się z ultra-szybkiego systemu (oraz etykietką oryginalnego kolesia od IT, geeka, prawdziwego minimalisty... niepotrzebne skreślić).

8. Pieniądze które byś wydał na Appla, iGadżety, Kindle oraz minimalistyczny płaski TV LED 50 cali wydaj na wakacje w górach albo inna inspirującą podróż. Kupiony sprzęt się w końcu popsuje i szczeźnie na wysypisku śmieci, lub na strychu. Przeżycia z podróży będą naprawdę Twoje na resztę życia. 

Wakacje autora


9. Zamiast umawiać się ze znajomymi na kawę w Starbucksie, zrób do termosu aromatyczną herbatę z domieszką własnoręczne zebranych owoców dzikiej róży i umówcie się na wspólną wędrówkę doliną pobliskiej rzeki. Kiedy wrócicie do domu nie puszczaj im muzyki z designerskiego audiofilskiego zestawu (minimalista, żyje tanio i oszczędnie), puść im stare winyle na adapterze z czasów PRL, alko kasety na jamniku z lat 80-tych... kumasz klimat?

10. Wyłącz teraz komputer - weź lepiej kartkę od drukarki i narysuj dziecku słonika. Powstrzymaj się od komentarzy - idź i zrób drugiej połowie dobrą herbatę czy pyszne kakao. Powiedz, że ją/go kochasz. Nie masz drugiej polowy ani pociechy, nic nie szkodzi, odłącz się od Matriksa, zamknij klapę laptopa, by cię nie kusiło i posprzątaj pokój - w porządku i ładzie poczujesz się lepiej... 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA! Wszelkie komentarze wyglądające na reklamę oraz zawierające linki komercyjne zostaną skasowane!