środa, 1 lutego 2017

Kredyt konsolidacyjny a kredyt samochodowy – czy raty za auto możemy łączyć z innymi zobowiązaniami?


Z reguły kredyty są dużym wsparciem dla budżetu domowego, czasem jednak mogą poważnie skomplikować życie. Kupując nowe mieszkanie, korzystamy z kredytu. Po kolejny sięgamy, aby wykończyć nasze cztery kąty. Później planujemy zakup nowego auta i tu znowu pojawia się myśl o kredycie. Nawet jeśli wykorzystamy kalkulator rat kredytu samochodowego, może się okazać, że mierząc się z wieloma opłatami stracimy kontrolę nad domowymi finansami. Czy nie lepiej, zgodnie z minimalistycznym podejściem, zastąpić kilka zobowiązań jednym kredytem konsolidacyjnym?


Wzięcie kredytu jest wygodnym rozwiązaniem, gdy brakuje nam środków np. na kupno sprzętu AGD lub samochodu. A co w sytuacji, gdy kredytów mamy już kilka i coraz trudniej spłacać raty na czas? Warto zastanowić się nad połączeniem wszystkich zobowiązań w jedną wspólną ratę.

Jak działa kredyt konsolidacyjny?


Kredyt konsolidacyjny polega na otrzymaniu środków pozwalających nam spłacić inne należności. Bank przejmuje wtedy wszystkie nasze zobowiązania i zamienia je w jeden kredyt. Dzięki temu możemy łączyć m.in. kredyty ratalne, hipoteczne czy kredyt samochodowy. Na rynku istnieją dwa rodzaje takiej pożyczki:

  • Kredyt konsolidacyjny hipoteczny – umożliwia dłuższy czas spłaty rat oraz mniejsze oprocentowanie. Wadą jest natomiast warunek zabezpieczenia w formie hipoteki nieruchomości.
  • Kredyt konsolidacyjny gotówkowy – w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, nie musimy posiadać zabezpieczenia, jednak skorzystanie z tej opcji możliwe jest tylko w przypadku niższych kwot.

Jakie korzyści daje kredyt konsolidacyjny?


Kredyt konsolidacyjny, poza ujednoliceniem naszych płatności, pozwala też zmniejszyć ilość dodatkowych opłat. Po pierwsze – zmniejsza się liczba instytucji, u których posiadamy należności, co oznacza też mniejsze wydatki na prowizje. Dodatkowo opłacamy też tylko jedno ubezpieczenie.

Mniejsza liczba opłat dodatkowych nie jest jedynym powodem, dzięki któremu kredyt konsolidacyjny pozwala nam zmniejszyć wydatki. Daje on również możliwość wydłużenia okresu spłaty zaciągniętych zobowiązań, co wiąże się z mniejszymi ratami.

Należy jednak pamiętać, że warunkiem skorzystania z tego rozwiązania jest posiadanie nienagannej historii kredytowej. Jeśli więc zauważysz, że zaczynasz tracić kontrolę nad domowym budżetem i masz problem ze spłatą kolejnej pożyczki, to prawdopodobnie jest ostatni moment na wzięcie kredytu konsolidacyjnego.

Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytu konsolidacyjnego?


Zasady zaciągania kredytu konsolidacyjnego są bardzo podobne do tych dobrze znanych z kredytów samochodowych czy gotówkowych. Jeśli zależy nam na znalezieniu najbardziej opłacalnej oferty, warto sprawdzić, który bank oferuje najdłuższy okres kredytowania. Pozwoli to skutecznie obniżyć raty. Trzeba pamiętać też o tym, że banki mają ustalone limity przyznawanych kredytów. Od sumy naszych pożyczek zależy więc zakres banków, do których możemy złożyć wniosek.

Dopasuj raty do możliwości – kalkulator rat kredytu samochodowego


Oczywiście, najlepiej jest unikać „kredytowych wpadek”, czyli zbyt dużej liczby zobowiązań. Jak to zrobić? Przede wszystkim mierz siły na zamiary. Tylko wnikliwe liczenie i analizowanie wydatków pozwoli Ci określić swoje możliwości finansowe. Między innymi w takim celu banki ułatwiają klientom samodzielne, wstępne wyliczenie miesięcznych opłat za pomocą wygodnych kalkulatorów rat.

W przypadku kupna auta dobrym pomysłem jest skorzystanie z funkcji, które oferuje kalkulator rat kredytu samochodowego. Kalkulator dostępny np. na stronie Volkswagen Financial Services pozwala obliczyć wysokość miesięcznej raty kredytu samochodowego. Opcja ta umożliwia znalezienie optymalnych parametrów umowy, dzięki czemu nie będziemy musieli obawiać się o spłatę kolejnych rat takiego kredytu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA! Wszelkie komentarze wyglądające na reklamę oraz zawierające linki komercyjne zostaną skasowane!