poniedziałek, 3 czerwca 2013

Wycieczka do Parku Krugera. RPA - Afryka.

„Stop!” krzyczy jeden z turystów. Zobaczył samotnego słonia spokojnie żerującego tuż obok szosy, za kolczastymi krzakami. Busociężarówka zatrzymuje się raptownie i wszystkie obiektywy aparatów fotograficznych skierowane zostały w kierunku słonia. Przez około 10 minut obserwowaliśmy, jak ogromne zwierzę zawija trąbę wokół gałęzi, obrywa liście i wkłada je do mordy. Po chwili dostrzegamy więcej ruchu w buszu tuż za nim, kiedy rodzinka słoni spokojnie przeszła obok ciężarówki na drugą stronę szosy. Takie spotkanie, oko w oko z afrykańskim słoniem było dla mnie wielkim przeżyciem. Bałem się że któraś z bestii wpadnie w furię i przewróci naszą ciężarówkę. Moje obawy okazały się bezpodstawne, słonie w Parku Krugera są przyzwyczajone do widoku samochodów, jest to dla nich jednolita, martwa bryła, nie stanowiąca zagrożenia. Jeżeli szanujemy ich poczucie bezpieczeństwa i nie podjeżdżamy zbyt blisko, możemy przez długi czas napawać się ich widokiem.


Park Narodowy Krugera uważany jest za jedno z najpopularniejszych miejsc w całej Afryce.
To jest mocne stwierdzenie zważywszy, że istnieją inne bardzo popularne parki, chociażby Serengeti czy Masai Mara w Afryce Wschodniej. Najlepiej jest poświęcić trochę czasu i pieniędzy, aby odwiedzić te trzy spektakularne parki, jeśli mamy do wyboru jeden, zdecydowanie polecam Park Krugera.
Odwiedzany jest przez lokalnych i zagranicznych turystów. Oferuje ekscytującą szansę zobaczenia największych i najbardziej niebezpiecznych zwierząt w Afryce dumnie nazwanych mianem „Wielkiej Piątki”. Na terenie Parku Krugera turyści nie mogą opuszczać samochodów, jednak dla odważnych, organizowane są piesze wędrówki trwające nawet kilka dni. Pamiętajmy że prawa panujące w afrykańskim buszu nie zmieniły się od wieków, jednak turyści pochodzący z zachodnich krajów zatracili już dawno swoje naturalne instynkty. Dlatego należy pamiętać, że bez odpowiedniego przygotowania, zdobytej wcześniej wiedzy lub doświadczonego przewodnika wędrówka po dzikiej stronie Afryki jest bardzo niebezpieczna. 


Park Krugera słynie z różnorodności i obfitości ptaków i zwierząt. Zapewnia to, że nasze oczy bezustannie są przyklejone do buszu, kiedy podróżujemy dobrze utrzymaną i rozbudowaną siecią utwardzonych lub asfaltowych dróg. Z łatwością możemy spotkać tutaj wiele zagrożonych gatunków zwierząt, takich jak gepard i lub likaon. Dzięki doskonałej infrastrukturze Parku Krugera, zwierzęta te mogą swobodnie wędrować i polować.
W czasie naszej czterodniowej wycieczki do Parku Krugera, spędzamy pełne dwa dni na safari w południowych regionach rezerwatu, gdzie w nad rzeką Sabie można spotkać większość ze147 gatunków ssaków i 507 gatunków ptaków, a także liczne gady, ryby i ciekawe drzewa.
Safari odbywa się busociężarówką, siedzimy to na wysokości około 2,5 m nad ziemią, co zapewnia dobrą widoczność. Spędzamy większość naszego czasu na spokojną obserwację zwierząt, których turyści w swoich samochodach osobowych po prostu nie widzą, bo są za nisko. Wielu turystów życzy sobie safari otwartymi samochodami 4X4. Pamiętajmy, że w Krugerze panują ekstremalne temperatury, z rana może być bardzo zimno, w czasie dnia upalnie, może też wiać silny wiatr i padać ulewny deszcz. Dlatego całodzienne safari otwartym samochodem może okazać się męczarnią. 


W drugi dzień naszej wycieczki, jeśli zakupiliśmy pakiet opcjonalnych atrakcji, jedziemy wcześnie rano na safari pojazdem 4X4. Wycieczka wiedzie siecią mało uczęszczanych dróg gruntowych, przy których możesz spotkać wiele unikalnych zwierząt.
 
Pierwszy wieczór naszej wycieczki spędzamy w prywatnym rezerwacie KwaMadwala, sąsiadującym z Parkiem Krugera. Chętni mogą pojechać na nocne safari, na którym będziemy poszukiwali nocnych drapieżników przy użyciu silnych reflektorów. Spotkamy tutaj lokalną ludność, obejrzymy ich występy, następnego ranka udamy się na piesze safari. Nauczymy się rozpoznawać ślady zwierząt i podstawowe gatunki drzew i owadów.
W drodze powrotnej do Johannesburga odwiedzimy punkty widokowe wzdłuż spektakularnej Trasy Panoramicznej w Górach Smoczych. Największą atrakcją będzie z pewnością zawsze zielony kanion rzeki Blyde oraz dodatkowe punkty widokowe, takie jak Boże Okno, Three Rondavels, Pinnacle Rock i wodospad Lisbon.

Wycieczka do Parku Krugera możliwa jest w wersji pod namiotami lub z zakwaterowaniem w bungallowach. Szczegóły znajdziecie na stronie Wycieczki do RPA.P.S. Autorem postu jest Wild Dog, właściciel strony Wycieczki do RPA.

1 komentarz:

UWAGA! Wszelkie komentarze wyglądające na reklamę oraz zawierające linki komercyjne zostaną skasowane!