piątek, 23 października 2015

Jak mądrze ubezpieczyć samochód młodego kierowcy – 5 porad

Świeżo upieczony kierowca zatrzymuje się przed poważnym problemem – ubezpieczenie pojazdu, którym się porusza jest bardzo drogie. Dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób można złagodzić ten problem? 
 


Brak zniżek wynika ze statystyk

Towarzystwa ubezpieczeniowe uzależniają wysokość składki od ponoszonego przez nie ryzyka – opierając się na własnych, szczegółowych badaniach. W zasadzie w każdym z nich to właśnie młodzi i nowi kierowcy stanowią grupę powodującą szczególnie dużo wypadków – w związku z czym ubezpieczenie komunikacyjne jest dla nich znacznie bardziej kosztowne. Dopiero wraz z upływem kolejnych lat bezkolizyjnej jazdy zyskują oni zniżki, które pozwalają na zminimalizowanie wysokości składki. Jak jednak obniżyć ją na samym początku?

  1. Umowę ubezpieczeniową zawrzyj przez Internet: większość TU (szczególnie te pracujące w tak zwanym trybie direct) oferują zniżki w wysokości od 5 do nawet 15 procent za wybór tej formy zakupu ubezpieczenia. W obliczu braku innych zniżek przekłada się ona bezpośrednio na korzyści dla portfela.
  2. Wykorzystaj porównywarki internetowe: w sieci znajdziemy wiele stron z kalkulatorami OC oraz AC. Co prawda wiele z nich otwarcie korzysta z funduszy towarzystw ubezpieczeniowych, prezentując na najwyższych pozycjach ich oferty – ale same w sobie stanowią doskonałe narzędzie do szybkiego porównania wielu ofert.
  3. Jeżeli samochód jest nowy – warto skorzystać z ubezpieczenia oferowanego przez dealera lub producenta. Kuszą nie tylko atrakcyjne zniżki na samo ubezpieczenie, ale i dodatki związane z serwisem lub zakresem ochrony.
  4. Jeżeli jest to możliwe – ustanów doświadczonego kierowcę z pełnym pakietem zniżek współwłaścicielem samochodu i wykorzystaj ten fakt do uzyskania zniżki. Niestety, niesie to ze sobą pewne ryzyko – wypadek lub kolizja mogą wpłynąć na zniżki obu kierowców, dlatego też wsparcie takie uzyskuje się zazwyczaj ze strony najbliższej rodziny.
  5. Wykup tylko niezbędne ubezpieczenia – porada może wydawać się trywialna, ale biorąc pod uwagę przeciętną wartość samochodu młodego kierowcy i koszt części lub napraw opcją znacznie bardziej opłacalną może być przeprowadzenie ich na własny koszt. Nad AC i Assistance warto zastanowić się w przypadku wyjazdu za granicę kraju – wykup ich na krótki okres nie zrujnuje portfela, a w przypadku wypadku lub awarii może zminimalizować powstałe problemy.

Rynek oferuje sporo możliwości

Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe prowadzą własną politykę odnośnie młodych kierowców – warto dobrze przyjrzeć się ich ofertom, mogą się one bowiem znacząco od siebie różnić. Dla młodego kierowcy różnica na poziomie kilkuset złotych ma duże znaczenie – dlatego też poświęcenie czasu na wybór najlepszego ubezpieczenia komunikacyjnego może się po prostu opłacić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA! Wszelkie komentarze wyglądające na reklamę oraz zawierające linki komercyjne zostaną skasowane!