Styl skandynawski – idealny wystrój wnętrz dla minimalistów


Minimalizm to dla niektórych po prostu ciekawy sposób na wykończenie mieszkania, dla innych – zasada, którą kierują się w całym życiu. Niezależnie od tego, która z tych postaw jest Ci bliższa, jeśli chcesz minimalistycznie udekorować Twój dom, przeczytaj, na czym polega styl skandynawski.
Skandynawia uznawana jest przez niektórych za kolebkę minimalizmu w architekturze i wystroju wnętrz. Nieskomplikowane, funkcjonalne projekty, naturalne materiały i stonowane kolory to najbardziej typowe cechy skandynawskiego designu. Jeśli zastanawiasz się nad wprowadzeniem zmian w Twoim mieszkaniu, najlepiej bez zbędnych ozdobników, za to z wieloma sprytnymi rozwiązaniami, postaw na styl skandynawski. Przeczytaj, na czym polega i jak wprowadzić północny minimalizm do Twojego domu.

Styl skandynawski – kolory i materiały


Jak napisaliśmy przed chwilą, skandynawski minimalizm to przede wszystkim stonowane kolory. Ściany w tak wykończonym mieszkaniu powinny być jasne, a barwy – naturalne. Najlepiej sprawdzą się tam beże i brązy, a przede wszystkim – szarości i biel. Taka gama kolorystyczna powoduje, że wnętrze wydaje się większe i pełne światła. Warto również pokusić się o połączenie kilku barw – jedną ze ścian możemy pomalować na ciemniejszy odcień szarości (np. grafit) lub brązu. Innym pomysłem może być nałożenie na ścianę (lub wydobycie spod tynku) cegły i przemalowanie jej na biało.
Mówiąc z kolei o materiałach, które wykorzystuje styl skandynawski, w pierwszej kolejności wspomnieć musimy o drewnie. W minimalistycznym wnętrzu drewniane mogą być zwłaszcza podłogi i meble, takie jak komody lub stoły. Ceniony jest zwłaszcza naturalny kolor drewna – ewentualnie może ono wystąpić w wersji bielonej lub całkowicie pomalowanej na biało. Na meblach może pojawić się także dowolny odcień szarości. Podłogę z kolei warto pokryć naturalnym olejem albo matowym lakierem, aby ochronić ją przed rysami i innymi uszkodzeniami.

Jakie dodatki umieścić w skandynawskim wnętrzu?


Jeżeli chcemy jednak, aby nasze mieszkanie w stylu skandynawskim było bardziej przytulne, możemy zdecydować się na umieszczenie w nim określonych dodatków. Mowa tu o poduszkach i narzutach. Dla kontrastu, niektóre z tego rodzaju ozdób mogą mieć jaskrawy, żywy kolor, ale również one powinny być pokryte naturalnymi materiałami, takich jak len, bawełna lub wełna.
Naturalne materiały mogą pojawić się we wnętrzu także jako abażury albo całe lampy – papierowe, metalowe lub szklane, o różnorodnych, ale prostych kształtach. Mówiąc o oświetleniu, pamiętajmy o znaczeniu światła słonecznego. Zwykle w stylu skandynawskim nie zakrywa się okien firanami lub zasłonami – ich miejsce ewentualnie mogą zastąpić rolety. Jeśli nie wyobrażamy sobie mieszkania bez zasłon, zadbajmy o to, by były one uszyte z lekkich surowców, takich jak len.
Rozmaite kształty, charakterystyczne dla lamp w skandynawskich wnętrzach, cechują także ozdoby takie jak wazony, świeczniki lub ramki na zdjęcia. Innym sposobem na wyróżnienie takich przedmiotów na tle całego pomieszczenia są wspomniane już intensywne, krzykliwe barwy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Smartfon. Jak usunąć reklamy na Androidzie. Jak zainstalować Adblock, uBlock, itp.

Spotkania klasowe po latach - dlaczego wszyscy pieprzą, że to nie ma sensu?

Miasto idealne?