poniedziałek, 17 października 2016

Zakup samochodu na kredyt – gotówka czy kredyt celowy?


Planujesz zakup samochodu na kredyt? Będziesz musiał dokonać wyboru: skorzystać z kredytu samochodowego czy wziąć tradycyjny kredyt gotówkowy. Która z opcji jest korzystniejsza? To zależy m.in. od Twojej sytuacji finansowej czy wieku auta. Sprawdź, kiedy i dlaczego lepiej wybrać pierwszą, a kiedy drugą z tych opcji. 

 
Zakup samochodu na kredyt – co wybrać?
Biorąc pod uwagę końcowy koszt lepszym rozwiązaniem jest kredyt samochodowy, ze względu na niższe oprocentowanie. Powód? Auto jest zabezpieczeniem udzielonego kredytu, poprzez przewłaszczenie, zastaw rejestrowy, depozyt karty pojazdu czy cesję praw z polisy AC. W ten sposób bank zapewnia sobie gwarancję odzyskania zainwestowanych pieniędzy, gdy nie wywiążesz się z umowy lub nieodwracalnie zniszczysz samochód. Dzięki temu mniej zapłacisz za udzielenie kredytu, jednak do chwili całkowitej spłaty zobowiązania posiadanie samochodu dzielić będziesz, przynajmniej formalnie, z instytucją finansową.
Dla kogo kredyt samochodowy?
Jeżeli już wiesz jakiego samochodu potrzebujesz i jesteś zdecydowany na konkretny model, sięgnij po kredyt samochodowy. Tego typu rozwiązania oferowane są przez dealerów w salonach, często w bardzo atrakcyjnej formie stworzonej specjalnie pod konkretną markę samochodów. Tak działa m.in. Volkswagen Financial Services, zajmujący się finansowaniem wszystkich marek należących do Grupy Volkswagen. Oprócz korzystnych warunków kredytu możesz otrzymać dodatkowo pakiet ubezpieczeń czy pakiet serwisowy. Ponadto wszystkie formalności jakie generuje zakup samochodu na kredyt załatwisz podczas jednego spotkania ze sprzedawcą.
Kiedy lepszy jest kredyt gotówkowy?
Kredyt gotówkowy jest dobrą alternatywą, gdy nie masz jeszcze upatrzonego auta lub jego wiek uniemożliwia uzyskanie kredytu samochodowego. Banki chętniej finansują zakup samochodów nowych, niż używanych. W przypadku tych drugich stawiają szereg dodatkowych warunków, w tym ograniczenia wiekowe. Z reguły unikają finansowania pojazdów, których wiek w chwili spłaty zobowiązania będzie przekraczał 10 lat. Wraz z wiekiem samochodu często wzrasta też oprocentowanie kredytu. Z tego względu na zakup „kilkulatka” lepszy może okazać się kredyt gotówkowy. W dodatku pozyskane w ten sposób środki można przeznaczyć na doposażenie lub remont zakupionego samochodu. Jeśli zależy Ci na swobodzie, wybór takiej formy zakupu samochodu na kredyt pozwala Ci samodzielnie decydować o tym, kiedy i na co przeznaczysz pieniądze. Jeśli już dokonasz zakupu auta, jesteś też jego jedynym właścicielem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA! Wszelkie komentarze wyglądające na reklamę oraz zawierające linki komercyjne zostaną skasowane!